Dec 05 2024

/

PSIA TOALETA - GDY PIES ZAŁATWIA SIĘ W DOMU

Co może być przyczyną, niekontrolowania przez psa swoich potrzeb fizjologicznych w domu?

Poznaj powody i kilka naszych złotych rad!

POWÓD NR. 1 – SZCZENIĘCY OKRES DOJRZEWANIA
Pojawiający się w domu maluch, to nie tylko urocza kuleczka, ale przede wszystkim obowiązek. To jeszcze psie dziecko, które jeszcze nie potrafi zatrzymać swoich potrzeb fizjologicznych na tak długo jak dorosły pies.

Musimy uzbroić się w cierpliwość podczas nauki czystości szczeniaka i zaakceptować fakt, że początki będą trudne i spanie na mopie może być nieuniknione. Przyjmuje się, że w wieku ok. 8 miesięcy u szczeniaka – przy odpowiednim treningu jest on w stanie nam jasno zakomunikować, że ma on potrzebę załatwienia się.

Są jednak sposoby, na to aby trening czystości u szczeniaka przebiegał sprawniej, a ryzyko wdepnięcia w mokrą plamę psich siuśków została zmniejszona do minimum:

Wychwyć momenty, w których pies się pobudzi i wtedy zabierz psa możliwie jak najszybciej na zewnątrz, aby mógł załatwić swoje potrzeby. Za moment pobudzenia u psa możemy uznać:

  • Po jedzeniu i piciu

  • Po zabawie

  • Po spaniu

  • Po powrocie właściciela do domu 

 

POWÓD NR. 2 – NIEREGULARNE SPACERY I WYJŚCIA NA ZEWNĄTRZ

Podstawową czynnością szczególnie posiadając szczeniaka – jest regularne i częste wyprowadzanie psa, aby mógł on załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

W przypadku szczeniąt, warto wychodzić z psem na spacer nawet kilka, kilkanaście razy dziennie (szczególnie w momencie pobudzenia). Zwiększamy wtedy szansę, że pies uzna trawę za swoją toaletę i szybciej to zaakceptuje oraz do tego przywyknie.

W momencie gdy z jakiegoś powodu ominęliśmy regularne spacery czy tez odbywamy kwarantannę i nie jesteśmy w stanie wychodzić z psem zbyt często, jesteśmy godzinami poza domem – nie dziwmy się, że pies za swoją toaletę uznał dom, a na dworze ciężko jest mu zrozumieć, że może się bezpiecznie załatwić.

Często też po pewnego rodzaju wypracowanych przez psa nawykach (załatwianie sie w domu) spacer szczególnie w przypadku szczeniąt – jest na początku bardzo przeładowany w bodźce, potencjalny stres czy wiele emocji. Pies potrafi w takich sytuacjach kompletnie zapomnieć o załatwieniu swoich potrzeb i wracając do domu dopiero wtedy poczuć się pewnie i się załatwić.

Dlatego tez zaczęłabym możliwie jak najszybciej naukę wychodzenia na spacery i załatwianie potrzeb przez psa.

POWÓD NR. 3 – BRAK ZROZUMIENIA / ODCZYTU MOWY CIAŁA PSA

Obserwuj swojego psa. Bardzo często poznając z czasem psa, zaczynasz rozumieć jego mowę ciała czy zachowania wskazujące na to, że ma do załatwienia swoje potrzeby. Z biegiem czasu Twój pies najprawdopodobniej też nauczy się proszenia Ciebie o wyjście na zewnątrz. Nie ignoruj go wtedy, zostaw swoje aktualne zajęcia, ubierz buty i leć z psem na spacer! 🙂

Wprowadź swój własny schemat w życie: obudzę się – wychodzę z psem na dwór, pies zjadł – wychodzę na dwór, pies się ze mną pobawił – idę na dwór. Planując w ten sposób reżim w ciagu dnia, będzie Ci nie tylko dużo łatwiej zagospodarować swój czas z psem, ale również dużo łatwiej będzie Ci wprowadzić właściwy trening czystości u psa.

POWÓD NR. 4 – KARCENIE PSA I BRAK POCHWAŁ W ODPOWIEDNIM MIEJSCU ORAZ CHWILI

Gdy pies załatwi swoją potrzebę fizjologiczną w domu – zignoruj to, nie karć psa, nie bij, ani nie próbuj zanurzyć psu pyska w jego własnych odchodach.

Takie zachowanie może spowodować, że pies będzie chował się przed Tobą i stresował w momencie załatwiania swoich potrzeb. W skrajnej frustracji może to nawet doprowadzić do tego, że pies zacznie zjadać własne odchody w obawie przed tym, że je znajdziesz.

Nie róbcie tego! Zachowujmy się humanitarnie, postarajmy się zrozumieć co mówią zwierzęta i nie używajmy w komunikacji z nimi ani grama awersji. To moja potężną prośba w Waszą stronę. Bądźmy cierpliwi.

Za to pamiętaj, że należy wzmacniać i nagradzać każde poprawne załatwienie się psa na zewnątrz. Chwal psa! Możesz podać mu przysmak w momencie gdy osiągnięcie sukces na dworze. Im częściej będziesz to praktykować, tym szybciej osiągniesz pożądany efekt. Postaraj się włożyć dużo pozytywnych emocji w momencie gdy psiak się załatwi.

! PRO TIP Pamiętaj jednak, aby nie wkładać zbyt wielu emocji w momencie gdy pies właśnie się wypróżnia. Może to skutkować tym, że w pewnym momencie przerwie on załatwianie swoich potrzeb przez nadmierną ekscytację. Sugeruję, aby „imprezę” i liczne pochwały oraz nagrody wprowadzić w momencie gdy widzisz, że psiak już skończył 🙂 

POWÓD NR. 5 – WPROWADZENIE MAT FIZJOLOGICZNYCH

Czy warto używać mat fizjologicznych dla psa? Moja odpowiedź na to pytanie brzmi – NIE.

Pamiętaj, że w momencie gdy wycofasz maty u szczenięcia po jakimś czasie, może on szukać różnych miejsc do załatwienia się przypominających fakturą matę np. łóżko, dywan czy własne legowisko, chodź mimo wszystko najczęściej pies unika załatwiania swoich potrzeb w miejscu spania.

Natomiast jeżeli zostawiasz psa samego w domu i nie masz możliwości wyprowadzenia go – wtedy maty mogą mieć sens, ponieważ znaczna większość z nich powoduje wchłanianie się moczu i niepozostawienie jego zapachu.

Jest to dużo lepsze rozwiazanie, niżeli pies miałby załatwić się np. na łóżko zostawiając tam zapach swoich odchodów, gdzie później może przez to wracać jak do swojej toalety.

Reasumując – maty wprowadziłabym tylko w ostateczności.

ZŁOTE RADY
  • W przypadku gdy posiadasz pieska, który potrafi nawet po spacerze wrócić z pełnym pęcherzem do domu – zabieraj psa na dłuższy spacer i koniecznie weź ze sobą wodę z miską. Jeżeli napoisz psa – istnieje dużo większe prawdopodobieństwo, że będziesz w stanie wychwycić moment, w którym pies załatwi swoje potrzeby!

  • Ze szczeniakiem warto się pobawić na spacerze! Znaczna większość maluchów nie będzie w stanie tak długo przetrzyma swoich potrzeb fizjologicznych na wodzy. Wtedy znów wychwyć moment – i koniecznie nagródź psa za pomyślne załatwienie się na zewnątrz!

  • Gdy zauważysz niepokojące objawy u psa takie jak np. posikiwanie i nietrzymanie moczu podczas snu czy w trakcie przemieszczania się, kładzenia się – koniecznie udaj się do Lekarza Weterynarii i nie zwlekaj! Może to wskazywać na problem o podłożu zdrowotnym / medycznym.

  • Nie popędzaj psa! Cierpliwie poczekaj aż załatwi swoją potrzebę nawet jeżeli będzie to wymagać czasu. Gdy będziesz się denerwować i poganiać psa, może go to jedynie zestresować, a w efekcie nie załatwi się on w ogóle i zostawi Ci niespodziankę po powrocie do domu 😉

  • Gdy dopiero zaczynasz naukę czystości u psa – zabieraj go w spokojne i znane mu miejsca na dworze! Może to Wam znacząco ułatwić misję załatwienia swoich potrzeb przez psa, ponieważ w miejscu które pies zna bądź jest tam spokojnie i nie ma nadmiernych bodźców – łatwiej będzie się mu skupić i pozbyć stresu czy rozproszeń.

  • Wszystkie nowe miejsca spacerowe wprowadzaj powoli, ale nie rezygnuj z nowych tras! Im więcej eksplorujesz, tym większa szansa że z czasem pies będzie się załatwiał z powodzeniem w każdym miejscu na zewnątrz bez żadnego stresu!

  • Zdecydowanie najważniejsza radą jest to, abyś był cierpliwy! Nie złość się na psa – trzymaj się swoich schematów. U niektórych psów, a w szczególności u szczeniąt – nauka załatwiania potrzeb fizjologicznych trwa nie raz wiele miesięcy.

  • Zaplanuj swój dzień! Psy uwielbiają schematy, a codzienna rutyna sprawia, że nauka idzie szybciej i sprawniej. Jeżeli wprowadzisz w życie pewien reżim – wszystko stanie się o wiele prostsze w treningu Twojego psa. Nie traktuj mojego słowa „rutyna” zbyt dosłownie. Warto urozmaicać swojemu psu dzień tak, aby Wasza relacja i wspólne życie było możliwie najlepsze i ciekawe dla Was obojga 🙂

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *