Dec 05 2024
/
NISZCZENIE PRZEDMIOTÓW W DOMU
Zdarzyło Ci się kiedyś wrócić do mieszkania, które było kompletnie zdewastowane przez Twojego psa? Pogryzione kapcie, rogi dywanów, czy kanapa?
W dzisiejszym poście porozmawiamy o przyczynach niszczenia przedmiotów przez psy.
Zastanówmy się najpierw, jaki może być powód dla którego pies gryzie przedmioty w domu?
Wielu z nas twierdzi, że psy niszczą i demolują mieszkanie podczas naszej nieobecności z czystej złośliwości. Nic bardziej mylnego!
PIES NIE WIE, ŻE NIE MOŻE GRYŹĆ CZEGOŚ, CO NIE JEST JEGO ZABAWKĄ
Psy, a w szczególności szczenięta nie mają pojęcia, że jego ulubiona zabawka może różnic się czymś od Twoich butów, poduszki czy kwiatka. Jak myślisz, co może ułatwić na samym początku oduczenie psa gryzienia przedmiotów?
Usunięcie wszystkich zbędnych rzeczy z zasięgu pyska naszego psa.
I chociaż z początku może wydawać się to niemożliwe, to na pewno przez pierwszy okres czasu z pewnością pomoże w nauce.
-
Zbierz wszystkie rzeczy z ziemi, pochowaj buty, pilnuj, aby przedmioty nie leżały luzem na podłodze. Psy, a w szczególności rasy mocno pracujące żuchwą np. Retievery mają silna potrzebę żucia. Z resztą jak każdy pies niezależnie w jakim jest wieku – ma silnie rozwiniętą potrzebę przeżuwania.
Pies przeżuwając, jedząc potrafi rozładowywać napięcie, stres czy frustrację np. W momencie gdy nie ma domownika w domu. Walczą one tez najzwyczajniej w świecie z nudą.
-
W zamian za zabranie zbędnych przedmiotów – zostaw za to wiele jego ulubionych zabawek, gryzaków. Możesz często je zmieniać, dorzucać nowe – urozmaicaj psu czas, w którym eksploruje mieszkanie. Zminimalizujesz tym samym szansę na gryzienie Twoich rzeczy.
-
NADMIAR ENERGII I NUDA
-
Pies często rozładowuje emocje i nadmiar energii poprzez przeżuwanie.
Wyobraź sobie sytuację i postaw się na miejscu psa w momencie, gdy wychodzisz z domu i zostawiasz go na długo samego. Pies wstał, został wyprowadzony na spacer po czym zostaje w domu. W przeciwieństwie do nas ludzi, nie może on pooglądać telewizji, zająć się czytaniem książki więc się zaczyna nudzić. Nie wie w jaki sposób rozładować swoją energię. Zaczyna szukać sobie zajęcia w postaci np Twoich samczych i pachnących Tobą butów.
-
Zastanów się tez jak mógłbyś zapewnić swojemu psu max zajęć w ciagu dnia zarówno psychicznych jak i fizycznych. Zwiększysz tym samym szansę na to, że pies pozostawiony w domu sam nie będzie już tak pobudzony.
SPACERDługie spacery z psem po różnorodnych trasach bardzo często okazują się świetnym rozwiązaniem na rozładowanie nadmiaru energii. Dobrze jest wychodzić z dorosłym psem na spacery 2-3 razy w ciągu dnia.
-
PSIE SPORTY
Uprawianie wszelkiego rodzaju psich dyscyplin ze swoim pupilem nie tylko urozmaica naszą codzienność i świetnie wpływa na wspólną relację, ale także może okazać się wyczerpujące pod względem energii i zapobiegać codziennej nudzie. Interesowałeś się kiedyś, którąś z dyscyplin psiego sportu?
Obedience, to rewelacyjny sport skupiający się na posłuszeństwie.
Frisbee czy Agility, to świetna aktywność fizyczna.
Pamiętaj jednak, że zanim zdecydujesz się na którąkolwiek dyscyplinę sportu ze swoim psem – wykonaj podstawowe badania u Lekarza Weterynarii. Sporty szczególnie związane ze zwiększoną aktywnością fizyczną i obciążeniami, mogą wpłynąć na zdrowie naszego psa – szczególnie w momencie, gdy pies potencjalnie cierpi na jakieś schorzenia, które uniemożliwiają mu tego rodzaju aktywności.
ZABAWKI INTERAKTYWNE, MATY WĘCHOWE, LICKERY
Wszelkiego rodzaju zabawki interaktywne dla psa są świetnym zawijaczem nudy. Warto wprowadzać je w życie codzienne z naszym czworonogiem. Zacznij od wprowadzenia zabawek, gdy jesteś w domu. Zobacz, które z nich najbardziej interesują Twojego psa, a później wprowadź je podczas swojej nieobecności w domu. Często takie rozwiązania zajmują psa na wiele godzin.
! Pamiętaj jednak, aby nie pozostawiać wszystkich zabawek luzem na podłodze w domu w momencie gdy jesteś w nim obecny. Możemy w ten sposób sprawić, że taka zabawka szybko straci zainteresowanie psa.
! Dbaj o to, aby zmieniać zabawki psu. Leżące na podłodze te same zabawki od wielu dni / tygodni – przestaną być dla psa interesujące.
CODZIENNY TRENING POSŁUSZEŃSTWA
Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, jak codzienne, podstawowe sesje treningowe mogą wpłynąć na zmniejszenie nudy i nadmiaru energii u naszego psa!
Wystarczą krótkie sesje treningowe (kilkuminutowe) w zakresie podstawowych komend, a nie tylko poprawicie relację oraz posłuszeństwo z psiakiem, ale też zminimalizujecie prawdopodobieństwo domowej demolki 🙂
Jest wiele rozwiązań na rozładowanie psiej energii. Pamiętaj, że puszczenie psa na ogród samopas nie rozwiąże Twojego problemu. Pies Cię potrzebuje, potrzebuje Twojego czasu i zaangażowania co przekłada się nie tylko na jego prawidłowe wychowanie, ale także na sukces w postaci zmniejszenia nadmiernej energii.
W momencie gdy pies szuka w domu zajęć podczas Twojej nieobecności, a nawet w momencie gdy jesteś obok – zastanów się co mógłbyś dodać do Waszej codzienności, aby temu zapobiec bądź maksymalnie to zminimalizować.
LĘK SEPARACYJNY / NIEPOKÓJ / PROBLEMY BEHAWIORALNE
Bardzo często problem w postaci gryzienia przedmiotów jest wynikiem lęku separacyjnego.
-
Warto uczyć i przygotowywać psa do naszej nieobecności w domu
Zacznij od kilkuminutowych wyjść do innego pokoju pozostawiając psa z ulubionym gryzakiem bądź zabawką. Powoli wydłużaj ten czas i zacznij wychodzić z domu równie stopniowo. Pies przywyknie i zaakceptuje fakt, że właściciel pozostawia go samego. Warto pilnować tego treningu już od najmłodszych tygodni psa.
Wówczas istnieje większą szansa, że unikniemy problemu w postaci lęku separacyjnego w przyszłości u dorosłego psa. Nie mnie jednak, jeżeli pies jest już dojrzały – taki trening również jest wskazany.
-
Bądź opanowany i spokojny gdy wychodzisz z domu, ale przede wszystkim w codziennej pracy z psem czy podczas wspólnych treningów.
Psy doskonale wyczuwają nasze emocje i odczytują mowę ciała. Na pewno wiele ułatwisz w Waszej codzienności, jeżeli sam nie będziesz wprowadzał zbyt wielu nadmiernych, a szczególnie złych emocji.
-
W przypadku poważnych problemów behawioralnych, wskazana jest wizyta behawiorysty i dokładna diagnoza psa. Na podstawie diagnozy specjalista jest w stanie wskazać specjalne ćwiczenia z psem oraz wprowadzić modyfikację zachowań.
WYROBIONY NAWYK U PSA
Pies pozostawiany sam, z nadmiarem energii, bez zajęć i przedmiotów kierowanych jedynie dla niego – po czasie wyrabia sobie zły nawyk gryzienia wszystkiego co popadnie. Nasza nieobecność może mu się zacząć kojarzyć z gryzieniem i demolowaniem mieszkania.
-
Należy możliwie jak najszybciej ograniczyć takie działanie psa i wprowadzić zmiany, które wymieniłam powyżej czyt. Wprowadzenie zabawek, gryzaków, usunięcie zbędnych przedmiotów, częstsze zajęcia i spacery z psem etc.
-
Możesz też ograniczyć psu miejsce w mieszkaniu. Pozamykać drzwi w pokojach i zostawić psa jedynie w większym. Możesz tez wprowadzić w odpowiedni sposób kojec w domu bądź klatkę kennelowa (o której w następnych postach), jednak nie polecam zostawiać psa w klatce przez wiele godzin samego.
BĄDŹ CIERPLIWY I NIE KARZ PSA!
Pies nie skojarzy, że kara którą zadałeś w czasie teraźniejszym jest związana z przeszłością. Nie będzie miał pojęcia, za co go karzesz. Może to zdecydowanie pogorszyć i utrwalić złe nawyki u psa. Może również skojarzyć się z negatywnymi emocjami, jakie pies będzie odczuwał w momencie gdy wracasz do domu, a chyba nie chcesz, aby Twój własny pupil reagował na Ciebie strachem. Już nie wspominając o tym, że pomiędzy lękiem i stresem, a agresją leży bardzo cienka granica, którą łatwo jest naruszyć. A jak się pewnie domyślasz, idzie za tym cały szereg nieporządanych zachowań.
WPROWADŹ PLAN DNIA!
Moją radą dla Was na sam koniec, jest wprowadzenie konkretnego planu dnia ze swoim psem w życie codzienne. Potrafi to naprawdę wiele ułatwić, zagospodarować Wasz czas i zmniejszyć nudę. Pamiętaj, że wszystkie podpunkty, które wymieniłam powyżej – wiążą się z dużą konsekwencją.
Bo co nam po tym jak jednego dnia wyjdziesz z psem 2 razy na spacer w ciagu dnia, zostawisz zabawkę i wykonasz trening, a a następnego już nie wykonasz nic. Efekt będzie taki, że go nie będzie 😉
Ciężka praca i konsekwentne działanie na pewno się opłaci i przyniesie efekty, a planując swój dzień z psiakiem – na pewno wiele sobie ułatwisz! Trzymaj się swoich postanowień, nie łam się, bądź cierpliwy i sumienny, a na pewno Wasza wspólna codzienność stanie się dla Was obojga o wiele łatwiejsza! 🙂
Related Posts
Bardzo często zabierając do domu uroczego malucha, myślimy że…
Co może być przyczyną, niekontrolowania przez psa swoich potrzeb fizjologicznych…