Dec 05 2024

/

GRYZIENIE U SZCZENIĄT

 

Bardzo często zabierając do domu uroczego malucha, myślimy że zamieszka z nami urocza kuleczka, sprawiająca że za każdym razem niemalże dostajemy cukrzycy na sam jej widok. Rzeczywistość może być „nieco” inna w momencie gdy okaże się, że ta urocza kuleczka zamienia się w Tirexa, który nie daje nam chwili spokoju podgryzając dłonie i atakując nasze nogawki 😉

Zadajmy sobie zatem podstawowe pytanie:

 

DLACZEGO MÓJ SZCZENIAK PODGRYZA MOJE DŁONIE?

  • Warto wspomnieć o tym, że u szczeniąt naturalnym odruchem jest badanie i eksplorowanie świata. Dopiero poznają one życie i wszystko co je otacza dookoła. Psy nie są wyposażone w parę dłoni, kciuki tak jak my ludzie i poznają świat miedzy innymi za pomocą pyska. To właśnie nim wszystko podnoszą, przenoszą i unoszą. Mogę śmiało uznać, że to właśnie ich narzędzie, którym trzymają – pysk.

 

  • Odruch przeżuwania, gryzienia, to dla psów doskonała forma odstresowania się i zrzucenia z siebie nadmiaru emocji, a także efekt nudy. Stąd też często po powrocie do domu znajdujemy pogryzione buty, zdemolowane meble czy poduszki.

 

  • U większości ras psów, miedzy 3-6 miesiącem życia następuje wymiana zębów z mlecznych na stałe. Wtedy też nasz pies ma silną potrzebę przeżuwania i ciągłego mamlania czegoś w pysku bo mu najzwyczajniej w świecie wymiana zębów swędzi i przeszkadza.

 

  • Szczeniak dużo częściej miewa napady niepohamowanej energii i wybuchy wszystkich emocji, a wtedy potrafi on chwytać do pyska co popadnie i szaleć oraz wariować po całym mieszkaniu. Z wiekiem takie napływy energii zaczynają się normować.

 

  • Już od najmłodszych tygodni szczeniaka, jego matka oraz rodzeństwo mają bardzo duży wpływ na kształtowanie się pewnych zachowań. W momencie gdy rodzeństwo się ze sobą bawi i któryś z maluchów gryzie zbyt mocno – do akcji wkracza czujna mama, która rozdziela swoje dzieci i uczy ich porządku. To działania w pełni instynktowne i jak najbardziej prawidłowe oraz bardzo, bardzo cenne. Dlatego tak ważne jest, aby nie oddzielać zbyt wcześnie szczeniąt od matki. Jeżeli jednak tak się stało – nasz szczeniak może nie wiedzieć gdzie leżą granice oraz nie potrafić kontrolować siły swoich ugryzień, ponieważ nikt wcześniej go tego nie nauczył, nie wyniósł tego od matki.

 

JAK ODUCZYĆ PSA / NIE NAUCZYĆ PODGRYZANIA DŁONI?

Pierwszą i podstawową rzeczą, którą należy przestrzegać bawiąc się z psem, to to że nie możemy nauczyć go podgryzania dłoni, ponieważ w późniejszym wieku pies może nadmiernie to wykorzystywać, a gwarantuję że jeżeli już teraz ugryzienia szczeniaka nie są dla Ciebie przyjemne, to zęby dorosłego psa – tym bardziej nie będą.

 
1. NIE BAW SIĘ Z PSEM ZA POMOCĄ DŁONI
 
  • Nie możemy bawić się z psem za pomocą dłoni, zaczepiać go i prowokować do gryzienia. W okresie szczenięcym może wydawać się to nam początkowo bardzo urocze, ale szybko przestanie być w momencie gdy pies zacznie dorastać. Wtedy słodkie kąsanie może zamienić się w konkretne i bolesne ugryzienia, a nawet prowokować do agresji.

  • Staraj zawsze bawić się z psem zabawkami, podsuwać mu różne możliwości, na których będzie mógł rozładować emocje, przeżuwać. Szczególnie szczenięta mają silną potrzebę przeżuwania w wyniku zmiany zębów, ale także próbują one swoich sił co może być pozostałością po życiu w licznej grupie szczeniąt / rodzeństwa u hodowcy.

 
  • Absolutnie nie pozwalaj psu na zabawę Twoimi dłońmi, stopami, częściami ubrania, ponieważ nim się obejrzysz – sam władujesz się na minę 😉

 

2. ZNAJDŹ PSU WSZELKIEGO RODZAJU ZAJECIA. ZADBAJ O ZMINIMALIZOWANIE NADMIARU ENERGII PSA
 
  • Pies, który ma wypełniony grafik, dostaje od nas zajęcia i zadania – często nawet nie myśli o tym, aby nas zaczepiać i podgryzać bo najzwyczajniej nie ma na to czasu i nawet na to nie wpadnie. Trening posłuszeństwa, zabawki edukacyjne czy gryzaki – często pozwalają nam zająć psa, a tym bardziej szczeniaka, który straci wiele energii na tego rodzaju zadaniach.

 
  • Gdy mimo wszystko podczas zabawy pies próbuje nas podgryzać – postaraj się zakończyć zabawę i zignorować psa. Jeżeli pies jest natrętny, wyjdź do innego pomieszczenia na chwilkę. Często pies w takich chwilach rezygnuje z napierania na człowieka. Takie działanie też pozwoli psu zrzucić zbędne emocje i uspokoić się. Nie jestem jednak za tym, aby psa zamykać w innym pomieszczeniu na zasadzie kary, ponieważ może za tym iść szereg innych złych zachowań np. lęk separacyjny. To ty odejdź, zignoruj psa i zajmij się na minutkę czymś innym. Wróć do psa gdy się uspokoi.

 

 
3. WZMACNIAJ KAZDE PRZEKIEROWANIE UWAGI NA ZABAWKĘ
 
  • Pamiętaj o każdym momencie, w którym pies zdecyduje się na przekierowanie swojej uwagi na zabawkę, rezygnując z gryzienia Twoich dłoni. Sukces – nagroda dla psiaka.

 
 
  • To ćwiczenie pozwoli nam też nauczyć psa, że warto zrezygnować ze swojej zdobyczy, ponieważ płyną z tego korzyści. Dodatkowo zwiększymy tez motywację na zabawkę i zachęcimy psa do zabawy zabawką a nie dłońmi. Nie karz, nie krzycz i nie bij psa za ugryzienia. Takie zachowania mogą później przerodzić się w ogromną lękliwość psa, a w efekcie agresję bądź duże problemy behawioralne.
 
 
4. WPROWADŹ TRENING SAMOKONTROLI
 
  • Zacznij uczyć psa samokontroli z wykorzystaniem smakołyków w dłoni.

 

JAK WPROWADZIĆ TRENING SAMOKONTROLI Z WYKORZYSTANIEM SMAKOŁYKÓW?

 

1. Przewodnik siada na przeciwko psa, a w pięści trzyma kopiec smakołyków.

 

2. Otwiera dłoń przed pyskiem psa i zamyka ją w momencie gdy pies próbuje zabrać smakołyki z dłoni. Nie wypowiada przy tym żadnej komendy, nie mówi nic. Na tym polega trening samokontroli. W tych ćwiczeniach pracuje w ciszy do momentu powodzenia – pochwały.

 

3. W momencie gdy dłoń pozostaje otwarta, a pies zrezygnuje z napierania na smakołyki – chwytamy smakołyk z naszej garści i nagradzamy psa, chwalimy.

 

4. Za każdym razem gdy pies próbuje napierać na smakołyki – dłoń zamyka się w pięść.

 
  • Tym ćwiczeniem możesz skutecznie nauczyć psa rezygnacji z podgryzania dłoni wprowadzając za tym korzyści. Pracując z własnymi psami – już od szczeniaka pracowałam nad samokontrolą, od pierwszych wspólnych chwil. Moje psy wyrastając na dorosłe – nigdy mnie nie ugryzły.

 

P.S. Trening samokontroli znajdziesz na moi instagramie w wyróżnionej relacji!

 
5. WPROWADŹ TRENING ZABAWY NA DWÓCH ZABAWKACH
 

JAK WPROWADZIĆ TRENING ZABAWY NA DWÓCH ZABAWKACH?

 

1. Trzymamy w dłoniach dwie zabawki. Zachęcamy do zabawy zabawką w jednej ręce wkładając to jak najwięcej pozytywnej energii i pochwał, zabawa jest super! Po chwili przestaje bawić się z psem jedną zabawką i zachęcamy do zabawy zabawką w drugiej dłoni.

 

2. Gdy pies postanowi zrezygnować z zabawy aktualną zabawką i przejdzie na drugą – sukces, oto nam właśnie chodzi.

 
 
GRYZIENIE – A OZNAKA BÓLU
 

Gryzienie nie zawsze pozostaje kwestią nadmiaru energii czy niewiedzy właściciela. Istnieją również powody na tle medycznym, które powodują, że pies może być w stosunku do nas agresywny. Takie zachowania mogą wskazywać prawdopodobieństwo wystąpienia bólu u psa bądź choroby. Za najczęstsze schorzenia zarówno te o podłożu somatycznym i psychologicznym powodujące zachowania agresywne u psów, uznaje się miedzy innymi:

 

– epilepsję,

 

– niedoczynność tarczycy,

 

– choroby wątroby oraz o podłożu neurologicznym np. guzy mózgu.

 

Warto również kontrolować ciało naszego psa. Niektóre zachowania czy reakcje agresywne / ugryzienia mogą być reakcją na dotyk części ciała, która jest bolesna / chora.

Gdy mamy wątpliwości co do zdrowia naszego zwierzaka – warto udać się do Lekarza Weterynarii.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *